ZŠ Jih součástí mezinárodního mládežnického projektu INTERSPACE
Čtyři země, šest měst, to je unikátní projekt partnerství, jehož hlavním cílem je zapojení mládeže z lázeňských měst do diskuse a plánování péče o naše kulturní dědictví.
Jelikož po více než dvouměsíčních přípravách a online schůzkách proběhlo ve dnech 11. – 14. listopadu první prezenční setkání účastníků v malebném lázeňském městečku Baden bei Wien, položili jsme několik otázek jedné z koordinátorek projektu, zástupkyni ředitelky ZŠ Jih, Mgr. Janě Rygolové, která se akce v Rakousku osobně zúčastnila.
Mohla byste nám prosím na úvod prozradit, které země a která města jsou do projektu zapojeny?
Ráda. Role hostitele právě proběhlého setkání připadla městečku Baden bei Wien v Rakousku, z Německa přijeli zástupci Bad Kissingenu, Francii zastupovalo Vichy a z Česka to byl tzv, lázeňský trojúhelník, tudíž Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.
Kolik žáků naší školy se výjezdu zúčastnilo?
Do Rakouska cestovalo sedm žáků z 8. tříd. Je však nutno dodat, že k mariánskolázeňské skupině musíme připočítat i žáky GOAML s Mgr. Dušanem Drexlerem jako doprovodem.
Teď již k samotnému pobytu. Jaká byla jeho náplň?
Připravený program byl nesmírně bohatý – kromě představení Mariánských Lázní formou prezentace, zapojením do různých workshopů či dalších skupinových aktivit se žáci naší školy zúčastnili slavnostního koncertu, seznámili se s hostitelským městem a navštívili Vídeň.
Jaký byl přístup žáků? Líbil se Vám?
Díky zapáleným lektorům, kteří dokázali vytvořit opravdu přátelskou a podporující atmosféru, se do aktivit zapojovali všichni s nadšením. A víte, co mě ještě hodně potěšilo, možná i překvapilo?
Netušíme, povídejte…
Bylo příjemné vidět, jakou energii žáci do workshopu vkládají, jak sebevědomě a jasně formulují a prezentují své názory. V neposlední řadě bylo setkání skvělou příležitostí pro praktické procvičení cizího jazyka, jelikož veškerá komunikace probíhala výhradně v angličtině, což většina zúčastněných mimochodem zvládala skvěle.
To Vás jako angličtinářku muselo obzvlášť potěšit…
Jako učitelé vždy hledáme způsoby, jak můžeme zlepšit jazykové dovednosti žáků, a tady jsem zcela jasně viděla, že si našli svou cestu k důvěře, možná až potěšení, v mluvení anglicky.
Jaké budou další kroky, co účastníky projektu ještě čeká?
V únoru či březnu čeká naše žáky online workshop, kde budou mladí lidé reflektovat své zkušenosti z Baden bei Wien a pracovat na dalších krocích. Projekt pak vyvrcholí v květnu 2025, kdy se všichni účastníci znovu osobně setkají, tentokrát u nás v Mariánských Lázních. Osobně však doufám, že „mládežnická rada“ (Youth Forum) tímto neskončí, ale bude mít potenciál se zapojovat do diskuse i v budoucnu.
Co byste chtěla říct na závěr?
Určitě poděkovat všem za aktivní přístup a energii, kterou do projektu zatím vložili, a také za vzornou reprezentaci školy i města Mariánské Lázně. A také bych ráda připomněla, že každý krok, který uděláte pro zlepšení svých (nejen jazykových) dovedností, je investicí do vaší budoucnosti. HURÁ DO TOHO!
Děkujeme za rozhovor a přejeme, ať celý projekt dotáhnete do zdárného konce.
Zajímal nás samozřejmě také pohled těch, kteří se workshopu v Rakousku aktivně zúčastnili. Odpověděly nám tří žákyně ze třídy 8. C.
Diana Florina Negra:
Bylo to velmi zajímavé a zábavné. Prozkoumávali jsme celé město Baden bei Wien.
Anna Anatolíková:
Celý týden jsme se učili novým věcem. Poznávali jsme město, nové lidi a hlavně zkušenosti. Měli jsme možnost získat informace a projevit náš názor s lidmi z celé Evropy. Bylo to inspirující a nemůžeme se dočkat setkání, které se uskuteční příští jaro zde, v Mariánských Lázních.
Lea Szitaiová:
Týden mě velmi bavil, naučili jsme se spoustu nových věcí a poznávali nová města a lidi. Mohli jsme se bavit o našich nápadech a názorech k Youth Forum a také poslouchat názory ostatních. Velmi se těšíme na další setkání v Mariánských Lázních.
Datum poslední aktualizace: 26. 11. 2024 15:15